Hava Durumu:
7 C
parçalı bulutlu
Istanbul
humidity: 70%
wind: 4 m/s ENE
H8 • L7
Sa
8 C
Ça
9 C
Per
8 C
Cu
13 C
Cmt
13 C
Ana SayfaBilinÇakışlı Tüketiciİş Bankası’ndan “Online” işlem beceriksizliği!


İş Bankası’ndan “Online” işlem beceriksizliği!

İş Bankası

Merhaba dostlar,

Bugün size anlatacaklarım Türkiye’de “Online” kelimesinin ne kadar boş kaldığına çok güzel bir örnektir ve yüzde 100 yaşanmıştır.

Bildiğiniz üzere Türkiye’nin “en büyük” bankası olduğunu sürekli vurgulayan ve en son teknolojiyi kullandığını iddia eden bir banka var. Adı İş Bankası.

Bu banka ile ben ve iş yerindeki tüm arkadaşlarımız maaşımız yattığı için zorunlu olarak çalışıyoruz. Hatta kendilerinin şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik’ten bireysel emeklilik satın almış durumdayım. Bu bankanın hizmetleriyle ilgili elbette benim de birçok şikayetim var. Özellikle öğle saatlerinde şubeyi kapatmalarını kesinlikle içime sindiremiyorum. Ancak, bu yazıya konu olan olay benim değil iş yerimden bir arkadaşımın başına geldi.

Bu arkadaşım “6 Eylül” tarihinde İş Bankası Online İşlem Merkezi’nden meşhur milli kart, Maximiles’a başvuruyor. Aradan tam 2 hafta geçiyor ve bir dönüş olmaması sebebiyle uyuzlanan arkadaşım hesaplarımızın bulunduğu İş Bankası Gayrettepe şubesini arıyor. Kendisine “Başvurunuz internetten yapıldığı için buradan detay göremiyoruz, bekleyin onay gelir” diyorlar.

Aradan 1 hafta daha geçiyor, hâlâ bankadan ses yok. Yine şubeyi arayan arkadaşım, adı bizde saklı olan müşteri temsilcisi ile konuşuyor. Müşteri temsilcisi hanımefendi, arkadaşıma yardımcı olmaya çalışıyor ancak sistemde olan problemler nedeniyle Genel Merkez’den bilgi alamıyor. “Sizi arayacağım” deyip telefonu kapatıyor, ancak ertesi gün tekrar şubeyi arayıp bu hanımefendiyle konuşmak isteyen arkadaşım ikinci bir “şok” yaşıyor. Çünkü bu hanımefendi kimseye bu konu hakkında bir bilgi vermeden ve işi devretmeden tam 2 haftalık bir izne çıkıyor.

1 hafta sonra yani internetten başvuru yapıldıktan tam 1 ay sonra azimle tekrar şubeyi arayan arkadaşım yine adı bizde saklı başka bir müşteri temsilcisiyle konuşuyor. Normalde 2-3 gün içinde internetten yapılan kredi kartı başvurularına “kabul” ya da “ret” çıktığını söyleyen bu hanımefendi, arkadaşıma Genel Merkezi arayıp bilgi aldıktan sonra arkadaşıma döneceğini söylüyor.

Arkadaşım bu sefer bu zokayı yutmuyor ve “Ben telefonda bekliyorum siz şimdi arayın konuşun” diye karşı hamle yapıyor. Bunun üzerine Genel Merkezi arayan müşteri temsilcisi 2 aylık bir süreden beri internetten yapılan kart başvurularının sisteme takıldığını ve “kabul” ne de “ret” geldiğini öğreniyor. Ayrıca halihazırda bir başvuru olduğu için sistem yeni kart başvurusuna da izin vermiyor.

Bu yeni bilgilerden sonra harekete geçen müşteri temsilcisi gün içerisinde sorunu çözeceğini belirtip arkadaşımın telefonunu alıyor. Ve bu görüşmeden birkaç gün sonra arkadaşımın meşhur Maximiles kartı işyerine ulaşıyor.

İnterneti ve ATM’leri kullandırmak için bugüne kadar bir sürü teşvik kampanyası bu bankanın “Online kredi kartı başvurusu” gibi basit bir işlemde bile sistem sorunu yaşaması, müşteri temsilcisinin bu sorundan haberi olmaması ve müşterilere her hangi bir bilgilendirme bile yapılmasına ihtiyaç görmemeleri İş Bankası’nın müşterine verdiği değerli bana çok açık bir şekilde gösterdi.

Ben kendi adıma bu devirde bir kredi kartı başvurusunun neredeyse 1.5 ayda sonuçlandırılmasına utandım, eminim bu yazıyı okuyan kişiler de bundan dolayı utanç duyacak ve üzülecek. Peki ya siz İş Bankası’nın değerli yöneticileri, siz müşterilerinizi düşürdüğünüz bu durumdan dolayı bir utanç duyuyor musunuz? Bunu çok merak ediyorum…

Hoşça kalın…

Yazar:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Son yorumlar
  • Bende bugün İş Bankasıyla ilgili problem yaşadım çünkü bankaya gidip EFT yapmam gerekiyordu EFT kısmına girince interaktif şifremi istedi ancak bloke olmuştu.İnteraktif şifremi sıfırlamak için şubeden içeriye girdim.Şu anda Bingölde yaşıyorum ama Merkez Şubem İstanbulda olduğu için İnteraktif Şifre konusunda yardımcı olamayız ancak dilekçe yazarsanız yardımcı olabiliriz dediler.Dilekçemi yazdım birgün sonra cevap gelecek ancak işin ilginç tarafı şu ben 64 tl EFT yapmak isterken 40 lira EFT Masraf Parası Ödeme İstenmesi açıkçası benim zoruma gitti.Yatırmadım.Birde anlamadığım Bingöldeki İş Bankası ve İstanbuldaki İş Bankası arasında ne fark var?İkiside şube değilmi?İkiside aynı bankaya ait değilmi?Neden böyle uğraştıran işlemlere gerek duyuyorlar hala anlayabilmiş değilim.

  • Bu zamanda nasıl bir rezalettir bu inanamıyorum. Madem beceremiyorsun online işlem yapmayı, boşuna koyma oraya kardeşim. Yazık günah insanların vakti nakit demek bu devirde, zaman herşeyden önemli. Beceriksizlik bu başka birşey değil.

  • Ben de işbankası müşterisiyim genel anlamda sorun yaşamıyorum. Fakat tabi ki her kurumun bazı eksikleri vardır. Ben iş bankasından memnunum açıkçası.

  • bence bu sorun genel bankacılık sisteminde var bende garanti bonus kart almak için internetten başvuru yaptım üstünden 5 ay geçti umudumu kesdiğim anda kredi kartı geldi bence bu sorun genel

  • işbankasının işleyiş şeklini bir bilseniz çalışanlar bankanın hisselerine sahip ve devlet kurumu gibi işliyor.otomatikman bu sorunların düzelmesi gibi bir beklenti içine girmem hiç.

  • işbankasının bir devlet kurumu gibi çalıştığına eminim ben düzeliceğini sanmıyorum.

  • 04.04.2011 Tarihinde hesabım bulunan iş bankası şubesine para yatırmak için gittim ,görevli arkadaşa özellikle belirttim internet şubemden eft yapabileceksem para yatıracağım diye ,kısıtlama kaldırılması için evrak imzaladım verdim paramı yatırdım .Evime gelip eft talimatı vermek istediğimde hesap tanımlaması yapamadığımı herhangi bir hesaba herhangi bir çıkış (havale eft ) yapamadığımı gördüm internet şubesinde bu işlem için şubeme gitmem gerektiği veya cep anahtar ,mobil imza, i anahtar edinmem gerektiği yazıyordu oysa paramı yatırırken özellikle sordum cep telefonuma gelen kodla eft yapıp yapamayacağımı tabi yapabilirsiniz dediler ,444 02 02 nolu servislerini aradım durumu anlattığım halde bana ısrarla şubeye gitmem gerektiği söylendi.bir eft için 2 saat banka kuyruğu bekle ve yapama ertesi gün yine git kuyruk bekle ne olacağı meçhul .göndermek istediğim yere elden şimdiye kadar parayı çoktan ulaştırmıştım .Müthişsiniz İş bankası kutluyorum bu kurumu ve çalışanlarını bankacılıkta bizler uzay çağını yaşatıyorsunuz tebrikler,yarın gidip paramı çekeceğim burdan onu da bildireyim .

  • Merhaba

  • Ben kredi kullanmak istiyorum daha once kartve kredi kullanmadim

Yorum yaz